به مارکوپکس خوش آمدید

۵ الزامات برای مدیریت دوز پرتو در تصویربرداری پزشکی

رادیان "حفاظت از سلامتی با بهینه کردن مقدار تابش اشعه ایکس"

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تصویربرداری پزشکی به اندازه آزمایشگاه‌ها یا آسیب شناسی در مراقبت از بیمار نقش اساسی دارد و نگرانی در مورد ایمنی پرتوها به قدمت خود این حوزه است. این نگرانی‌ها دستورات متعددی را در ارتباط با مدیریت دوز ایجاد کرده است. یک دهه پیش، کالیفرنیا اولین ایالتی بود که مدیریت بهبود دوز تشعشع را اجباری کرد و سایر ایالت ها نیز از آن پیروی کردند.

مقررات سختگیرانه‌تر مدیریت دوز نشان دهنده بار عملیاتی قابل توجهی برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی است. سیستم های مدیریت دوز (DMS) بسیار ضروری هستند.

ما در این مقاله به پنج مورد ضروری برای تعالی مدیریت دوز را اشاره کرده ایم.

سیستم مدیریت دوز اشعه ایکس

 

الزام اول: جمع آوری و پردازش داده‌ها

تمام داده‌های مورد نیاز برای مدیریت موثر دوز در حال حاضر در بخش های تصویربرداری پزشکی موجود است، اما اغلب به اندازه کافی استفاده نمی‌شود. برای انجام وظایف مورد نظر خود، یک DMS باید پارامترهای دزیمتری را بدست آورد و آنها را در یک پایگاه داده قابل جستجو ذخیره کند. اما صرف جمع آوری خودکار این داده‌ها به تنهایی کافی نیست و در این حالت مدیریت دوز زمان بر و خسته کننده است. نرم افزار DMS این مشکلات را با جمع آوری و ادغام خودکار مقادیر زیادی از داده‌های دوز تولید شده توسط روش‌های تصویربرداری برطرف می‌کند.

 

الزام دوم: رعایت مقررات و بهترین شیوه‌ها

یکی از کاربردهای اصلی DMS ثبت معیارهای دوز، تخصیص پروتکل‌ها به سطوح مرجع تشخیصی مربوطه (DRL) و مقایسه آنها با آستانه‌های مربوطه، حصول اطمینان از انطباق با DRL های ملی و محلی است. برای تضمین این انطباق، یک DMS باید بتواند معیارهای مختلفی را برآورده کند، از جمله شناسایی، تجزیه و تحلیل و پردازش رویدادهای دوز و صادر کردن داده‌های دوز برای گزارش.

 

الزام سوم: تجسم‌ها و بینش‌ها

تجسم داده‌ها یکی از قوی ترین راه‌ها برای به دست آوردن بینش از داده‌ها و انتقال واضح آنها به دیگران است. DMS‌های پیشرفته می‌توانند مجموعه کاملی از داده‌های دوز را تجزیه و تحلیل کرده و به طور خودکار آن را تجسم کنند. ارائه داده‌ها در قالب تصویری یا گرافیکی، تصمیم گیرندگان را قادر می‌سازد تا داده‌های پیچیده را به سرعت درک کرده و الگوها را شناسایی کنند. یک DMS باید بتواند نمودارهای دوز را به عنوان جدول زمانی نمایش دهد، از هر پارامتر دوز به تصویر مربوطه پیوند دهد و بار مدالیتی (روز، زمان و روش) را گزارش کند.

 

الزام چهارم: قابلیت همکاری با زیرساخت‌های فناوری اطلاعات موجود

برای ادغام یکپارچه یک DMS در عمل بالینی، نه تنها به یک اتصال ورودی به سیستم پکس و ارتباطات بیمارستان یا خود روش‌ها نیاز است، بلکه به رابط‌های خروجی به third parties نیز نیاز دارد که امکان انتقال اطلاعات دوز به سایر سیستم‌های فناوری اطلاعات مانند سیستم اطلاعات رادیولوژی RIS یا سیستم اطلاعات بیمارستان HIS را فراهم می‌کند . برای برآوردن این الزامات، DMS باید در یک زیرساخت مرکزی فناوری اطلاعات یکپارچه شود.

 

الزام پنجم: ارتقاء و مقیاس پذیری

یک DMS مدرن باید متناسب با اندازه و حجم کاری هر سازمان باشد. امروزه انعطاف‌پذیرترین محصولات DMS به‌عنوان نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS)  ارائه می‌شوند. علاوه بر این، SaaS امکان مقیاس‌پذیری سریع‌تر، ارتقاء مداوم بدون هزینه‌های اضافی و دسترسی مطمئن به جدیدترین قابلیت‌ها را فراهم می‌کند.

DMS رادیان

DMSها ابزارهای ضروری هستند که نظارت سیستماتیک دوز پرتوهای بیمار و بیش از مقادیر مرجع دوز را ممکن می‌سازند، بنابراین تعهد گزارش رویدادهای دوز قابل توجه به مقام نظارتی را بدون تأخیر انجام می‌دهند. علیرغم پیشرفت های قابل توجه در دهه گذشته، اکثر راه حل ها نتوانسته اند چالش های مهمی را برطرف کنند – یا حتی ایجاد کرده اند.

رادیان از تحولات نوین یادمان، دسترسی آسان به داده‌های دوز را فراهم می‌کند، از فرآیند تضمین کیفیت برای نظارت بر دوز تابش تصویربرداری پشتیبانی می‌کند و مزایای بیشتری از جمله هزینه‌های زیرساختی و نگهداری کمتر و گزارش‌های مداوم را ارائه می‌دهد.

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟