به مارکوپکس خوش آمدید

تفاوت بین تمام روش‌های تصویربرداری پزشکی چیست؟

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که بین تمام روش های تصویربرداری پزشکی و اسکن‌های مختلف سر (Xray ، CT ، MRI ، MRA ، اسکن PET) و آنچه آنها از درون سر نشان می‌دهند چه تفاوتی وجود دارد؟

 

X-ray، CT، MRI، MRA، PET
تصویربرداری پزشکی – X-ray، CT، MRI، MRA، PET

 

 

X-ray: این روش فقط استخوان جمجمه را نشان می‌دهد. خود مغز مشاهده نمی‌شود. به این ترتیب بهترین روش برای تشخیص شکستگی استخوان است.

CT: این روش تصویربرداری سریع است. بافت نرم مغز را نشان می‌دهد اما جزئیات خیلی عالی نیست. در صورت وجود خونریزی ‌های بزرگ، سکته مغزی، ضایعات یا توده‌های بزرگ می‌توان از این روش استفاده کرد.

MRI: این آزمایش طولانی‌تر است وبافت نرم مغز را با جزئیات فوق العاده نشان می‌دهد. خونریزی‌های کوچکتر ، سکته مغزی، ضایعات یا توده‌های ریز را با این روش تشخص می‌دهند.

MRA: این آزمایش جریان خون در سیستم عروقی مغز را نشان می‌دهد. اگر تنگ شدن یا انسدادی در رگ‌ها وجود داشته باشد، با این روش آن را تشخیص خواهند داد.

اسکن PET: این روش نشان می‌دهد که قسمت‌های مختلف مغز چقدر فعال هستند. مغز فعال از قند به عنوان انرژی استفاده می‌کند و PET اسکن مانند یک اسکن حرارتی با استفاده از میزان روشن بودن و رنگ‌های مختلف، میزان قند مورد استفاده را تشخیص می‌دهد. هرچه قند بیشتر مورد استفاده قرار گیرد ، آن منطقه بیشتر روشن می‌شود و از نظر رنگ متفاوت خواهد بود. سلول‌های سرطانی بیشترین قند را مصرف می‌کنند و اسکن PET برای دیدن فعالیت آنها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. (سلول‌های سرطانی با سرعت بسیار سریع و کنترل نشده تکثیر می‌شوند، از این رو از مقدار زیادی قند استفاده می‌کنند).

 

منبع: وب سایت San Diego Brain Injury Foundation (SDBIF)

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

مجله مارکوپکس

دیویژن(نسخه ۱۴)

برنامه دیویژن برای طیف گسترده‌ای از کاربران و متخصصین طراحی شده تا همه‌ی نیاز‌های مختلف را به بهترین شکل ،سهولت و امنیت بالا تامین کند.

فناوری اطلاعات و تصویربرداری پزشکی

ایجاد شبکه داده‌های بهداشتی فدرال

جای خالی شبکه‌های فدرال این روزها بسیار قابل لمس است، زیرا دسترسی به داده‌های بهداشتی جهت برنامه‌ریزی برای سلامت جمعیت، تحقیقات پایه و استفاده از

FHDN
تصویربرداری پزشکی

شبکه‌ داد‌ه‌‌های سلامت فدرال (FHDN)

چالش‌، نیاز و فرصت‌ها در شبکه‌ داد‌ه‌های سلامت فدرال (FHDN) با توجه به چالش‌های اشتراک‌گذاری داده‌های حساس سلامت، شبکه‌ داده‌های سلامت فدرال (FHDN) به‌ عنوان

تازه‌های مارکوپکس