به مارکوپکس خوش آمدید

رتبه لازم برای رشته زنان، زایمان و مامایی

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بسیاری از داوطلبان کنکور علاقه‌مند به پذیرش و ادامه تحصیل در رشته زنان و زایمان و مامایی هستند. برای این داوطلبان مهم است بدانند که برای پذیرفته شدن در این رشته‌‌‌­ها، باید چه رتبه‌­ای در کنکور کسب کنند. قبل از هرگونه بحثی در این مورد، لازم است تمام داوطلبان بدانند که این دو رشته مخصوص خانم‌ها هستند. در دفترچه اعلام انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دولتی، مشخص شده است که در این رشته‌ها فقط خانوم‌ها پذیرش می‌­شوند. در ادامه بحث به بررسی رتبه کنکور رشته زنان و زایمان و مامایی پرداخته شده است.

اگر شما علاقه­‌مند به ادامه تحصیل در این دو رشته هستید، مطالب این مقاله برای شما مفید خواهد بود. پس با ما در ادامه مطالب همراه باشید.

آشنایی با رشته زنان و زایمان پیش از آشنایی با رتبه کنکور رشته زنان و زایمان

یک متخصص زنان، بیماری‌­های زنان را تشخیص و درمان می‌­کند. متخصص زنان تست‌­های مختلفی را با هدف شناسایی و درمان بیماری‌­های زنان انجام می‌­دهد. بیماری‌ها و مشکلات مربوط به قاعدگی، باروری، بارداری، زایمان، عفونت‌­های مقاربتی و مشکلات جنسی و اختلالات هورمونی مربوط به تخصص پزشکان زنان و زایمان می­‌شود.

 اگر علاقه‌مند به قبولی در این رشته هستید، باید بدانید که برای ادامه تحصیل در این رشته ابتدا باید در رشته پزشکی پذیرفته شوید. پس از طی دوران پزشکی و دریافت مدرک پزشکی عمومی، در آزمون دستیاری پزشکی در رشته زنان و زایمان پذیرفته شوید و این امکان را داشته باشید که یک متخصص زنان و زایمان شوید.

قبولی در رشته پزشکی / رتبه کنکور پزشکی  و رتبه کنکور رشته زنان و زایمان 

ممکن است برای شما این سؤال مطرح شود که در کنکور سراسری چه رتبه ­ای را کسب کنید تا در رشته پزشکی پذیرفته شده و به هدف خود که رشته زنان و زایمان است، دست یابید.  بنابراین برای دانستن رتبه کنکور رشته زنان و زایمان، ایتدا باید رتبه کنکور پزشکی را بدانید.

لازم است بدانید که فاکتور‌های مختلفی در رتبه لازم برای قبولی در یک رشته تحصیلی در کنکور تأثیر دارند. در ادامه به بررسی این موضوعات پرداخته می‌­شود.

متخصص زنانرتبه کنکور رشته زنان و زایمان/ قبولی در پزشکی دانشگاه دولتی یا آزاد

شما باید در ابتدا دانشگاه هدف خود را مشخص کنید. اینکه شما قصد قبولی در کنکور دانشگاه آزاد یا سراسری را دارید، بسیار مهم است.

پذیرش در کنکور پزشکی دانشگاه آزاد راحت‌­تر از دانشگاه دولتی است. در دانشگاه دولتی نیز پذیرش در رشته پزشکی روزانه، پردیس خودگردان (بین‌­المللی)، تعهد خدمت و مازاد متفاوت است. هر کدام از این دوره­‌ها بر اساس شرایط، رتبه‌­های متفاوتی برای قبولی نیاز دارند.

بنابراین برای اینکه بدانید رتبه کنکور زنان و زایمان چند است، باید مشخص کنید که شما قصد قبولی در کدام دانشگاه را دارید؟ دانشگاه آزاد یا دولتی؟ در صورتی که قصد قبولی در پزشکی دانشگاه دولتی را دارید، از بین دوره‌­های روزانه، تعهد خدمت، خودگردان و مازاد کدام را انتخاب می‌­کنید. حتی در دوره­‌های روزانه، قبولی در نیمسال اول و دوم نیز رتبه‌­ای متفاوت نیاز دارند. قبولی در نیمسال اول رتبه بالاتری نسبت به نیمسال دوم می‌­خواهد.

در پزشکی کدام دانشگاه قصد قبولی دارید؟

عواملی از قبیل دوری و نزدیکی به پایتخت، اعضاء هیأت علمی، امکانات دانشگاه و بسیاری از موارد دیگر بر کیفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و قبولی در آن تأثیر دارند. سهولت قبولی در هر دانشگاه علوم پزشکی با دیگر دانشگاه­‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قبولی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، بسیار متفاوت است. بنابراین حتی اگر فقط عامل دانشگاه را در نظر بگیریم، باز هم این امکان وجود ندارد که مشخص کنیم رتبه کنکور رشته زنان و زایمان، پزشکی یا مامایی چند است.

در نظر داشتن سهمیه­‌ها

سهمیه‌­ای که شما در کنکور دارید در قبولی شما در رشته مورد علاقه‌­تان تأثیر‌گذار است. سهمیه‌ها شامل دو گروه می‌­شوند. سهمیه مربوط به مناطق زندگی یا مناطقی که شما بومی آن محسوب می‌­شوید و سهمیه خانواده‌های ایثارگران و شهدا.

سهمیه خانواده‌­های ایثارگران و شهدا

یکی از سهمیه­‌هایی که در قبولی رشته پزشکی اعمال می‌­شود، سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران است. سهمیه ایثارگران نیز شامل سهمیه ۵ درصدی و ۲۵ درصدی می­‌شود. بنابراین رتبه کنکور زنان و زایمان در هر کدام از این مناطق متفاوت خواهد بود.

سهمیه مناطق

هر سال در کنکور سراسری دانشگاه‌­ها هر کدام از مناطق ۱، ۲ و ۳، ظرفیت خاصی برای قبولی در رشته پزشکی دارند. برای اینکه افراد بومی هر منطقه در رشته پزشکی قبول شوند، پس از کسر سهمیه‌­­ای که به خانواده‌های شهدا و ایثارگران اختصاص داده شد، ظرفیت باقی‌مانده بر اساس جمعیت هر منطقه، بین داوطلبان مناطق سه‌گانه‌­ای که ذکر شد، تقسیم می‌­شود.

درواقع قبولی شما در رشته پزشکی و رشته زنان و زایمان، تنها به رتبه کنکور پزشکی و رتبه کنکور رشته زنان و زایمان بستگی ندارد. با برخورداری از سهمیه ایثارگران قبولی با رتبه‌­‌های بالاتر نیز برای شما امکان­‌پذیر است.

رتبه کل و رتبه زیرگروه

در رتبه کل داوطلب تمامی دروس تأثیر داده شده است؛ اما در رتبه زیر گروه‌های با توجه به رشته‌های تحصیلی مرتبط با آن گروه، ضریب تأثیر برخی دروس بیشتر و برخی دروس نیز کمتر بوده است.

برای قبولی در رشته پزشکی رتبه زیر گروه ۱ افراد مهم است. مثالی در این رابطه می‌­زنیم که موضوع برای شما واضح­‌تر شود. درس زمین‌­شناسی در زیر گروه ۱ تأثیری ندارد؛ اما در رتبه کل افراد تأثیر داده می‌­شود. بنابراین داوطلبی که درصد بالایی از درس زمین‌­شناسی را در کنکور سراسری ثبت کرده است، این امکان را دارد که با توجه به تأثیر درس زمین­‌شناسی رتبه کل خوبی آورده باشد، اما رتبه زیر گروه ۱ او، با توجه به حذف تأثیر درس زمین‌­شناسی، در حد قبولی پزشکی نباشد.

رتبه گروه و زیر گروه در کنکور بومی­گزینی در رشته پزشکی

عامل دیگری که در رتبه کنکور پزشکی یا رتبه کنکور رشته زنان و زایمان تأثیر دارد، این است که شما بومی استان مورد نظر هستید یا خیر.

چهار نوع گزینش کشوری، ناحیه‌­ای، قطبی و استانی داریم. بر اساس تقسیمات صورت گرفته هر چند استان همجوار به‌عنوان یک ناحیه محسوب می‌­شوند. داوطلبان آن استان‌­ها نیز در کنکور سراسری برای پذیرش در رشته پزشکی آن استان­‌ها، داوطلب بومی در نظر گرفته می‌­شوند. بنابراین برای قبولی در پزشکی آن دانشگاه از سهمیه بومی برخوردار هستند.

برای مثال استان‌­های مازندران، گیلان و گرگان یک ناحیه در نظر گرفته می‌­شوند. داوطلبان این سه استان در دانشگاه‌­های علوم پزشکی، مازندران و گیلان بومی محسوب می‌­شوند.

در رشته‌­های پزشکی ۶۰ درصد داوطلبان از بومی­‌های همان مناطق و ۴۰ درصد از داوطلبان غیر بومی انتخاب می‌­شوند. رتبه غیر بومی­‌ها برای قبولی باید ۱۵۰ تا ۲۰۰ کمتر از بومی­‌ها برای قبولی باشد. به‌عنوان مثال اگر قبولی در پزشکی دانشگاه مازندران رتبه ۷۰۰ لازم داشته باشد، افراد غیر‌بومی باید رتبه کمتری از این داشته باشند. زیرا ظرفیت کمتری به آن‌­ها اختصاص داده شده است.

ملاک بومی بودن

ملاک بومی بودن، سه سال آخر محل تحصیل است. در صورتی که فردی سه سال آخر را در استان­‌های مختلف سپری کرده باشد، محل تولد به­‌عنوان استان محل بومی او است.در پذیرش دانشجوی پزشکی در دانشگاه­ آزاد و پردیس‌های خودگردان در پذیرش بومی گزینی وجود ندارد.

جنسبت

عامل دیگری که در قبولی در رشته پزشکی تأثیر دارد، جنسیت شما‌ست. اینکه  دختر باشید یا پسر، روی رتبه‌­ای که برای قبولی در رشته پزشکی نیاز دارید، تأثیر دارد.با توجه اینکه در رشته علوم تجربی تعداد شرکت‌کنندگان پسر کمتر از دختر هستند، شانس قبولی آن‌ها در رشته پزشکی بیشتر است. به‌عنوان مثال اگر دانشگاه تهران ۵۰ درصد دختر و ۵۰ درصد پسر در رشته پزشکی بپذیرد، داوطلب پسر‌ با توجه به تعداد کمتر، با رتبه‌­های بالاتر نسبت به دختر‌ها در کنکور پزشکی قبول می‌­شوند.

قبولی در آزمون دستیاری و رتبه کنکور رشته زنان و زایمان

پس از طی ۷ سال و فارغ‌­التحصیل شدن در رشته پزشکی، با شرکت در آزمون دستیاری تخصصی و نحصیل ۴ ساله در این رشته، پزشک زنان و زایمان می‌شوید.در قبولی در آزمون دستیاری رشته زنان و زایمان سهمیه‌­های مختلف تأثیر داده می‌­شود. بنابراین رتبه کنکور رشته زنان و زایمان متأثر از این سهمیه‌­ها است.

فار غ التخصیل پزشکیسهمیه رزمندگان، ایثارگران و افراد بسیجی در رتبه کنکور رشته زنان و زایمان

همسر و فرزندان شهدا، همسر و فرزندان آزادگان، همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد در این گروه قرار می‌گیرند. ۲۵ درصد از سهمیه دانشگاه­‌‌ها در زنان و زایمان به این افراد تعلق می­‌گیرد. سهمیه ۵ درصدی نیز مربوط به جانبازان کمتر از ۲۵ درصد و خانواده­‌های آن‌­ها و رزمندگانی که کمتر از ۶ ماه در جبهه حضور داشتند و خانواده‌­های این رزمندگان، می‌­شود.بسیجیانی که بیش از ۶ ماه در جبهه حضور داشتند، شامل سهمیه ۲۵ درصدی می‌­شوند.بنابراین اگر شما مشمول استفاده از سهمیه رزمدگان و ایثارگران شوید، در رتبه کنکور رشته زنان و زایمان و قبولی شما در این رشته تأثیر مستقیم دارد.

سهمیه مناطق محروم و رتبه کنکور رشته زنان و زایمان

برای برقراری عدالت آموزشی و با توجه به اینکه داوطلبان شرکت کننده در آزمون دستیاری از مناطق مختلف کشور بوده و امکانات آموزشی متفاوتی در اختیار داشتند، ۳۰ در صد از ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی به این دسته از متقاضیان مناطق محروم تعلق می‌­گیرد. داوطلبان در صورت برقراری شرایط زیر از سهمیه مناطق محروم استفاده می‌­کنند:

  • داوطلب ساکن استان مورد نظر باشد؛
  • داوطلب دو مقطع از تحصیلات قبلی خود را در این استان­‌ها گذرانده باشد؛
  • محل تولد یکی از والدین یا همسر متقاصی باشد، یا ۵ سال اقامت اخیر او در این استان ساکن بوده باشد؛
  • داوطلب ۵ سال اخیر خدمت خود را در دانشگاه­‌های علوم پزشکی یا سازمان­‌های وابسته در استان مورد نظر، به‌صورت استخدام پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی گذرانده باشد؛
  • داوطلب ۳ سال سابقه مدیریت به‌عنوان رئیس شبکه بهداشت و درمان یا رئیس بیمارستان، در استان­ مورد نظر سپری کرده باشد.

سهمیه مازاد در رتبه کنکور رشته زنان و زایمان

سهمیه مازاد، سهمیه‌ای است که برای ادامه تحصیل استعداد‌های درخشان، نیرو‌های مسلح، نیرو‌های بورسیه سپاه و اتباع خارجی در نظر گرفته شده است. بنابراین رتبه کنکور رشته زنان و زایمان برای قبولی در این رشته، کاملا بستگی به این دارد که کدام یک از این سهمیه­‌ها به شما تعلق بگیرد. رتبه کنکور زنان و زایمان برای داوطلبان شامل سهمیه ایثارگر با داوطلب سهمبه آزاد متفاوت خواهد بود.برای اطلاع شما آخرین رتبه قبولی در کنکور رشته زنان و زایمان در آزمون ۴۶ دستیاری قرار داده شده است.

آزمون دستیاریقبولی در رشته مامایی

برخی از افراد به دلیل اینکه علاقه به تحصیل طولانی ­مدت در رشته پزشکی و سپس گذراندن دوره ۴ ساله دستیاری را ندارند، ترجیح می دهنددر رشته مامایی به ادامه تحصیل بپردازند. عده‌­ای هم با این تفکر که رتبه کنکور رشته زنان و زایمان باید رتبه بسیار پایین باشد که در این رشته قبول شوند و شرایط قبولی در این رشته را سخت می‌­بینند، از ادامه تحصیل در این رشته منصرف می­‌شوند.

در رشته مامایی زمینه فعالیت شبیه به رشته زنان و زایمان است.اما تحصیل در این رشته علاوه بر اینکه به زمان کوتاه­‌تری نسبت به متخصص زنان و زایمان نیاز دارد، قبولی در این رشته راحت‌­تر است و نیاز به تلاش کمتری دارد.بنابراین عده‌­ای ترجیح می­‌دهندکه در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند. تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه‌های دولتی و آزاد میسر است.

قبولی در رشته مامایی در کنکور سراسری

برای قبولی در رشته مامایی در دانشگاه سراسری عوامل مختلفی تأثیر‌گذار است. تمامی عواملی که برای قبولی در رشته پزشکی مطرح شد، برای قبولی در رشته مامایی نیز در نظر گرفته می‌­شود. عوامل مؤثر در قبولی رشته مامایی دانشگاه سراسری عبارت است از:

  • رتبه و کیفیت دانشگاه؛
  • سهمیه مناطق؛
  • سهمیه شاهد و ایثارگر؛
  • سهمیه بومی بودن؛
  • رتبه کل و رتبه زیرگروه.

تمامی این عوامل بر رتبه مورد نیاز در قبولی در داشگاه­‌‌های دولتی رشته مامایی تأثیر دارد. در ادامه مطالب، آخرین رتبه قبولی برای پذیرش در رشته مامایی در دانشگاه­‌های مناطق سه گانه برای مشاهده شما آورده شده است.آخرین رتبه قبولی رشته مامایی در منطقه ۱ در کنکور سراسری سال ۹۹-۹۸ در جدول زیر مشاهده می­‌شود.

رتبه کنکور ماماییقبولی در رشته مامایی در دانشگاه آزاد، از شرایط راحت‌­تری نسبت به دانشگاه سراسری و روزانه برخوردار است.

نتیجه‌­گیری

برای اینکه در کنکور سراسری پزشکی و سپس دستیاری تخصصی زنان و زایمان پذیرفته شوید، لازم است بدانید عوامل مختلفی بر رتبه مورد نیاز برای قبولی شما در این رشته تأثیر‌گذار است. بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی شما در کنکور دستیاری تخصصی زنان و زایمان شرکت می‌­کنید. رتبه کنکور رشته زنان و زایمان شما هر چه که باشد، عوامل دیگری در قبولی شما در این رشته تأثیر گذارند. عواملی از قبیل سهمیه ایثارگران و خانواده ­های شهدا  ایثارگران، سهمیه مناطق محروم و سهمیه‌­های مازاد قبولی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.قبولی در کنکور پزشکی و مامایی نیز علاوه بر رتبه‌ای که در کنکور کسب می­‌کنید به عواملی از قبیل سهمیه مناطق سه گانه، سهمیه بومی بودن، سهمیه خانواده‌­های شهدا و ایثارگران، رتبه کل و رتبه زیرگروه و جنسبت، بستگی دارد.

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس