به مارکوپکس خوش آمدید

رادیولوژی چیست؟

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

رادیولوژی چیست ؟ رادیولوژی یک تخصص پزشکی است که طی آن به منظور تشخیص بیماری های مختلف، از اعضای بدن تصویربرداری می شود. رادیولوژیست ها پزشکانی هستند که برای تفسیر تصاویر پزشکی آموزش های خاص دیده اند، در حالی که تکنسین های رادیولوژی، متخصصان تصویر برداری پزشکی هستند که با استفاده از تجهیزات خاص، تصاویر را تولید می نمایند. رادیولوژیست این تصاویر را تفسیر کرده و گزارش را به پزشکانی در زمینه جراحی، متخصص اطفال، زنان و زایمان، پزشکان داخلی و اعضای تیم درمان بیمار، ارائه می دهد.

رادیولوژی تقریبا برای هر مرحله از مراقبت های پزشکی، از جمله جراحی، اطفال، زنان و زایمان، درمان سرطان ها، واکنش به تراما، درمان اورژانسی، بیماری های عفونی و غیره، حیاتی است. بنابراین گسستگی میان منابع رادیولوژی یک مشکل کانونی مهم در پروسه درمان بیماران است که می تواند زنجیره ارائه خدمات درمانی در مناطق محروم را بشکند. ما شما را به پشتیبانی از RAD-AID دعوت می کنیم. هدف ما در RAD-AID فراهم کردن دستگاه های رادیولوژی برای سه الی چهار میلیارد انسان است که از این تکنولوژی مهم پزشکی محروم هستند.برای مطالعه تاریخچه این رشته کلیک کنید.

رادیولوژی
رادیولوژی

تصویر برداری رادیولوژی چیست ؟و رادیولوژی پزشکی شامل چه چیزهایی می شود

  • رادیوگراف ها: اشعه ایکس برای تصویربرداری از استخوان ها، قفسه سینه و شکم
  • CT: مخفف “توموگرافی کامپیوتری” است که در آن اشعه ایکس از چندین زاویه به بدن تابیده می شوند. این پرتو ها از یک دستگاه دونات شکل که اطراف بدن بیمار قرار می گیرند، تابیده شده و تصاویر را بر اساس محاسبات رایانه ای ارائه می دهد.
  • MRI: مخفف “تصویربرداری تشدید شده مغناطیسی” است که در آن از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای پردازش رایانه ای و تولید تصاویر استفاده می شود.
  • سونوگرافی: استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرک بر روی مانیتور، که نمونه های متداول آن سونوگرافی جنین در دوران بارداری و تصاویر سونوگرافی قلب است که به آنها اکوکاردیوگرام می گویند.
  • ماموگرافی: استفاده از اشعه ایکس هدفمند و جانمایی شده برای بررسی بافت های پستان
  • فلوئوروسکوپی: استفاده از اشعه ایکس برای تولید تصاویر متحرک و آنی از بدن در خلال عمل های جراحی، مانند استنت گذاری برای رگهای باریک خون و همچنین تصویربرداری از دستگاه گوارش بدن
  • پزشکی هسته ای: مواد رادیواکتیو با اثر کوتاه مدت به قسمت های خاصی از بدن تزریق می شوند تا از فرایندهای بدن توسط دوربین مخصوص اطلاعات لازم جمع آوری شده و توسط رایانه پردازش شوند. برای تولید این تصاویر از نوری خاص استفاده می شود.
  • رادیولوژی مداخله ای: استفاده از راهنمای تصویری برای روشهای کمتر تهاجمی در درمان بیماران بدون نیاز به جراحی باز
  • تله رادیولوژی: انتقال تصاویر رادیولوژی به مکانهایی خارج از مرکز تهیه تصاویر، برای تفسیر داده ها رادیولوژی به صورت الکترونیکی.

خدمات رادیولوژی چیست:

خدمات رادیولوژی می تواند منجر به حل چالش های رو به رشد موجود شود و در راستای بهبود دسترسی به مراقبت های پزشکی ویژه در کشورهای در حال توسعه، نقش مفیدی داشته باشد. رادیولوژی می تواند به تشخیص بیماری هایی همچون سل و سرطان هایی مانند سرطان پستان، کمک کند. به کمک تکنولوژیو امکان ثبت تصاویر پزشکی به صورت الکترونیکی، پزشکان می توانند این تصاویر را تحلیل کرده و موارد واگیردار بیماری ها را سریع و دقیق تشخیص دهند. رادیولوژی یکی از تجهیزات حیاتی است که تاثیر بسیار زیادی بر اکثر تصمیم گیری های پزشکی گذاشته است و رادیولوژیست با تمام متخصصان بیمارستان برای تصمیم گیری در خصوص این موارد مهم، همکاری می کنند. این تصمیم گیری ها شامل انواع جراحی ها، متخصصان داخلی، متخصص اطفال، متخصص زنان و زایمان و غیره است.

RAD-AID یک سازمان است که بهبود سلامت جهانی را به وسیله ی دسترسی به خدمات رادیولوژی در مناطق محروم دنیا، اولویت خود قرار داده است. هدف اصلی مجموعه ما بهینه سازی خدمات تصویربرداری پزشکی برای طولانی مدت با اهدای تجهیزات، آموزش پرسنل، تأمین بودجه به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی محلی، ارائه مشاوره و آموزش از طریق teleradiology (انتقال الکترونیکی تصاویر برای مشاوره و تفسیر های اینترنتی)، ارائه فناوری برای بهبود انتقال و مدیریت تصاویر و جمع آوری داده ها برای مطالعه و کمال استفاده از تصویربرداری در محیط هایی با منابع محدود است.

منبع: وب سایت rad-aid.org

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟