به مارکوپکس خوش آمدید

جزئیات دقیق پکس های ابری (مبتنی بر ابر)

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سیستم بایگانی و ذخیره سازی تصاویر پزشکی (PACS) شامل تعداد زیادی دستگاه مختلف است که با هم کار می‌کنند تا با دیجیتالی کردن آنها، استفاده از فیلم‌های فیزیکی تولید شده توسط روش‌های مختلف تصویربرداری را از بین ببرند. این امر سهولت و راحتی را در ذخیره سازی و انتقال این تصاویر دیجیتالی به ارمغان می‌آورد، زیرا نیاز به پرونده سازی، بازیابی یا انتقال فیلم‌های فیزیکی برطرف می‌شود.

با افزایش روزافزون هزینه‌ها و حساسیت نسبت به قیمت، نیاز به کاهش هزینه‌ها مانند همیشه مهم است. فروشندگان پکس در حالی که پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارزان تری را ارائه می‌دهند، سعی در ارائه سیستم‌های مقیاس پذیر و با کیفیت بالا با پیکربندی‌های انعطاف پذیر دارند. این امر با انتقال داده‌ها از سیستم ذخیره سازی و بایگانی در محل سنتی به اصل ذخیره سازی ابری ممکن می‌شود.

رایانش ابری، به بیان غیر رسمی، مشابه دسترسی به نامه الکترونیکی شخص از Gmail یا Yahoo! است، زیرا همه داده‌ها از راه دور در یک مکان امن ذخیره می‌شوند، بدون نگرانی در مورد ظرفیت ذخیره سازی یا خرابی یک سیستم محلی. داده‌ها را می‌توان طبق نیاز کاربر نهایی از هر مکان و از طریق هر سیستم پس از ارائه رمز عبور مناسب، تنظیم کرد.

اولین نصب بزرگ پکس (PACS)در سال ۱۹۸۲ در دانشگاه کانزاس بود. فناوری پکس (PACS) امروزه از ذخیره سازی و بایگانی کردن راه حل‌ها، به راه حل‌های مبتنی بر بخش و راه حل‌های مدیریت تصویر در کل شرکت تبدیل شده است. تکامل سیستم  پکس (PCAS) با رشد ارزش بازار منعکس می‌شود: از ۶۷۹.۴ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹ به ارزش پیش بینی شده ۱.۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ ، با نرخ رشد مرکب سالانه ۱۰.۳ درصد در اروپا.

نقاط قوت پکس مبتنی بر ابر

تولید کنندگان در حال درک مزایای این فناوری هستند و به آرامی آن را در سیستم اطلاعات رادیولوژی نسل جدید خود (RIS) یا سیستم پکس توسط نرم‌افزار به عنوان مدل خدمات (SAAS) گنجانده اند. بنابراین، بلافاصله هزینه ذخیره سازی و بایگانی برای بیمارستان، کلینیک یا مرکز تصویربرداری کاهش می‌یابد، زیرا دیگر نیازی به سرمایه گذاری در این مناطق نیست. عدم وجود مرکز داده در محل، سرمایه‌های جانبی مربوط به اجرای آن را کاهش می‌دهد؛ هزینه‌هایی مانند تهیه پشتیبان برق اضطراری یا منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) و همچنین سیستم های گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC). یک مرکز داده خارج از سایت که توسط فروشنده مدیریت می‌شود مسئولیت پشتیبانی (بک آپ) از اطلاعات، محافظت در برابر بلایا و مسئولیت بازیابی را خود بر عهده می گیرد.

با این روش، کاهش بیشتر در هزینه های کلی وجود دارد؛ زیرا مدیریت فناوری برای سیستم های IT به متخصصان فناوری اطلاعات سپرده می شود. با عدم وجود بسیاری از سیستم ها، مساحت با ارزشی صرفه جویی می شود که می تواند توسط بیمارستان یا کلینیک برای تنظیم تخت های بیشتر و اسکان بیماران بیشتری استفاده شود.

به دلیل وجود سخت افزار و اجزای سیستم در مرکز داده، فروشنده باید میزان پاسخگویی بیشتری داشته باشد. زمان پاسخگویی به خدمات تعمیر و نگهداری را می توان در قرارداد اولیه با فروشنده در زمان خرید تنظیم کرد تا از افزونگی سیستم به طور مناسب برای تحقق شرایط و ضوابط اطمینان حاصل شود. این می تواند یک پاداش بزرگ برای امکاناتی باشد که فاقد پرسنل متخصص در حوزه ی فناوری اطلاعات هستند.

راه حل های پکس ، انعطاف پذیری را برای پزشکان و رادیولوژیست ها برای دستیابی به سوابق پزشکی (حتی از سیستم های غیر از بیمارستان) در حالی که آنها از بیمارستان دور هستند فراهم می کند، چرا که آنها تنها نیاز به اتصال به اینترنت خواهند داشت. با توجه به کاهش چشمگیر سرمایه گذاری با توجه به سیستم های جدید و حجم کار رادیولوژیست و سرپرست پکس ، اینگونه سیستم های ابری به متخصصان حرفه ای مراقبت های بهداشتی این امکان را می دهند تا توجه اصلی خود را به موارد پزشکی معطوف کنند تا از بیماران بهتر مراقبت کنند.

جدا از منافع اقتصادی و مراقبت با کیفیت بهتر، پکس همچنین می تواند به کاهش اثر کربن کمک کند. با کاهش تعداد کلی قطعات تجهیزات سخت افزاری، باید انرژی کمتری در تولید، راه اندازی، خنک سازی و در نهایت دفع این سیستم ها تقاضا شود.

با تقاضای کم انرژی، کاهش نسبی دی اکسیدکربن نیز کاهش می یابد و به سازمان کمک می کند تا در فعالیت خود موضع “سبزتری” (دوست دار محیط زیست) اتخاذ کند.

چالش ها در یک سیستم ابری

با وجود مزایا، پذیرش سیستم های مبتنی بر ابر آسان نیست. وجود یک اتصال اینترنتی با پهنای باند مطمئن و پرسرعت، مهمترین فاکتور هنگام در نظر گرفتن چنین سیستم هایی است؛ زیرا این ستون فقرات عملیاتی است. از این رو، مهم است که اتصال اینترنت چندین افزونه داشته باشد. هنگام راه اندازی چنین سیستمی باید سرعت و پهنای باند در نظر گرفته شود، زیرا سرعت دستیابی و بارگیری تصاویر پزشکی از بایگانی آنلاین، حتی در صورت دسترسی همزمان چندین کاربر مختلف به “ابر داده”، باید در حد قابل قبولی باشد.

پکس مبتنی بر ابر با مراکز داده خارج از سایت، امنیت داده هایی را بر عهده دارد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. برای اطمینان از اینکه این مراکز داده در ذخیره سازی اطلاعات پزشکی ایمن هستند و توانایی حفظ رازداری را دارند، باید بررسی های دقیق شخص ثالث و آزمایشات حسابرسی انجام شود. داده های پزشکی برای هر بیمار را می توان به سه دسته تقسیم کرد که در زیر توضیح داده شده است:

  • جزئیات عمومی – این شامل اطلاعات عمومی بیمار، مانند نام، سن، جنس، گروه خون و غیره است. این همچنین ممکن است شامل جزئیات بسیار محرمانه ای مانند بیمه پزشکی، حساب بانکی و اطلاعات آدرس شخصی منزل باشد.
  • تصاویر پزشکی و داده های جراحی – این شامل تصاویر پزشکی است که ممکن است در زمان های قبل از عمل یا بعد از عمل در هنگام بستری شدن بیمار در بیمارستان گرفته شود.
  • داده های تحقیق – در برخی موارد، بیمار ممکن است از برخی علائم نادر و عجیب و غریب که در حال حاضر تحت تجزیه و تحلیل است رنج ببرد. در این مثال، بیمار ممکن است یک بیماری پزشکی داشته باشد که نیاز به رضایت برای تحقیق دارد. این اسناد رضایت نامه تحت عنوان داده های تحقیقات پزشکی ذخیره می شود.

در حال حاضر، بیمارستان ها و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است به سیستم های مبتنی بر ابر علاقه مند شوند. با این حال فقط تصاویر پزشکی، داده های جراحی و داده های تحقیق در ابر داده های آنلاین بارگذاری می شوند. جزئیات عمومی بسیار حساس بیمار عمدتا در دستگاههای ذخیره داده در محل نگهداری می شود. علی رغم استفاده از قوانین HIPAA و پروتکل های HL7، هنوز هم هنگام قرار دادن داده های پزشکی در ابر، ترس و نگرانی وجود دارد.

برای بیمارستان هایی که به چنین سیستم هایی علاقه مند هستند، ممکن است در حال حاضر انتقال مقدار زیادی داده یا حتی تغییر ارائه دهنده خدمات ابری آنها امکان پذیر نباشد. چنین سیستم هایی هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند و هنوز مدل های تجاری در مقیاس بزرگتر توسعه نیافته است. بنابراین، نگرانی در مورد استفاده از یک سیستم جدید، مانند پکس مبتنی بر ابر وجود دارد.

همچنین ممکن است از نظر موانع بوروکراتیک در برخی کشورها مشکلاتی وجود داشته باشد، زیرا ارسال اطلاعات پزشکی به خارج از محل بیمارستان یا انتقال داده های پزشکی به افرادی که در بیمارستان کار نمی کنند غیرقانونی است. بنابراین، یک مانع بزرگ وجود دارد که اجازه نمی دهد داده ها ، به اسم برون سپاری برخی از وظایف IT بیمارستان، در مرکز داده خارج از سایت که ممکن است همیشه در داخل کشور نباشد ذخیره شود.

منبع: itnonline.com

 

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

مجله مارکوپکس

دیویژن(نسخه ۱۴.۵۰.۵)

نرم افزار  دیویژن برای طیف گسترده‌ای از کاربران و متخصصین طراحی شده تا همه‌ی نیاز‌های مختلف را به بهترین شکل ،سهولت و امنیت بالا تامین

Machine Learning Technologies for Medical Diagnostics
فناوری اطلاعات و تصویربرداری پزشکی

مزایا و چالش‌های فناوری‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) برای تشخیص در پزشکی

هر سال، اشتباهات تشخیص پزشکی بر سلامت میلیون‌ها انسان تأثیر می‌گذارد و میلیاردها دلار هزینه دارد. فناوری‌های یادگیری ماشینی می‌توانند به شناسایی الگوهای پنهان یا

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟