به مارکوپکس خوش آمدید

مرگ آیرونساید بروس و تشکیل کمیته ملی حفاظت در برابر پرتو!

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بسیاری از کارمندان  نسل اولیه پرتو ایکس از جمله آیرونساید بروس از این پرتو آسیب دیدند. آیرونساید بروس از کارمندان بیمارستان‌های چیرنیگ کراس و کودکان بیمار در خیابان اورموند کبیر بود.

ایرونساید بروس بسیار با استعداد بود و به طور گسترده‌ای کتاب و مقالات منتشر کرد و کتاب معروف وی با نام «سیستم رادیولوژی: همراه با اطلس طبیعی» در سال ۱۹۰۷ منتشر شد.

 جامعه رادیولوژی انگلیس وقتی بروس در اثر کم خونی آپلاستیک ناشی از پرتو، در سال ۱۹۲۱ در سن کم ۴۲ سالگی درگذشت، شوکه شد. اعتراض ناشی از مرگ وی منجر به تشکیل کمیته ملی حفاظت در برابر پرتو شد.

سرجوخه ادوارد والورک و خطرات پرتویی

ساعت دارای حکشدگی تقدیم شده به سرجوخه والورک
ساعت دارای حکشدگی تقدیم شده به سرجوخه والورک

تصویر بالا یک ساعت مچی را نشان می دهد که توسط پزشکان آیرونساید بروس (۱۸۷۹-۱۹۲۱)، استنلی ملویل (۱۸۶۷-۱۹۳۴) و جورج هریسون اورتون (۱۹۴۷–۱۸۷۳) به سرجوخه ادوراد والورک از نیروهای پزشکی ارتش سلطنتی ارائه شد.

این ساعت به عنوان قدردانی از کار وی در بخش پرتو ایکس در بیمارستان «کینگ جورج» لندن از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۹ داده شد. ابعاد ساعت ۳ سانتی‌متر است و در پشت آن حک‌شدگی وجود دارد.

ادوارد والورک از منطقه منچستر بود.

هر سه پزشک از بیماری ناشی از اثرات پرتویی رنج می‌بردند و نام آن‌ها نیز در یادمان شهدای پرتو ایکس در محوطه بیمارستان سنت جورج در هامبورگ ثبت شده است.

جورج هریسون اورتن پیشگام رادیوتراپی بود و مسئول بخش پرتو ایکس در بیمارستان سنت ماری لندن بود. جورج اورتن را به عنوان آخرین پیشکسوت شهید رادیولوژی می‌شناسیم.

استنلی ملویل در بیمارستان سنت جورج در لندن کار می‌کرد و در سال ۱۹۳۴ رئیس انستیتوی رادیولوژی انگلیس بود.

هر دو اورتن و ملویل دوره هایی را به عنوان دبیر مشترک با سیدنی راس در کمیته تازه‌تاسیس و تاثیرگذار حافظت در برابر پرتو ایکس و رادیوم بریتانیا خدمت کردند.

سازمان ملل متحد نگران مسئولیت‌های حرفه پزشکی در راستای محدود کردن استفاده پزشکی از پرتوهای یونیزان بود و در ژوئن ۱۹۵۷ بیانیه ای صادر کرد که امروزه نیز مطرح است.

در سال ۱۹۵۶ دولت بریتانیا به ریاست «لرد آدریان» کمیته ای در مورد خطرات پرتوگیری بیماران ایجاد کرد و در ژوئن ۱۹۵۷ آدریان از طریق صفحات ژورنال رادیولوژی بریتانیا از رادیولوژیست‌ها درخواست کمک کرد.

اساساً آیا آستانه ای برای تاثیرگذاری پرتودهی وجود دارد یا پرتودهی تماماٌ مضر است؟ این سوال هنوز بحث برانگیز بود.

در اینجا درمورد نگرانی در مورد اثرات رادیوگرافی قبل از زایمان بخوانید.

 

منبع: کتاب The history of radiology

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟