به مارکوپکس خوش آمدید

Hanging Protocol

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پروتکل نمایش Hanging چیست؟

پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

در دیویژن (ایستگاه کاری تشخیصی) و متریک (سامانه تحت وب پکس) را تعیین می‌کند.

این امر به ویژه در تصویربرداری پزشکی که در آن متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیاز به تفسیر و تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی مانند: CT Scan, MRI,… را دارند، مرتبط است.

هدف استفاده از پروتکل Hanging چیست؟

هدف از Hanging Protocol، استاندارد کردن چینش و ارائه تصاویر برای بهینه‌سازی گردش کار و تسهیل تشخیص دقیق و کارآمد است.

تعداد تصاویر نمایش داده شده، طرح آن‌ها روی صفحه، تنظیمات پنجره و تراز Window\Level هر تصویر در هر پنجره و سایر پارامترهای مشاهده  را مشخص می‌کند.

پروتکل Hanging چه کمکی به پزشکان می‌کند؟

پروتکل‌های Hanging به ویژه در شرایطی که چندین تصویر یا سری نیاز به بررسی همزمان دارند، مانند زمانی که یک سری از تصاویر از زوایای مختلف یا نقاط زمانی بررسی می‌شوند، بسیار مهم هستند.

با ایجاد یک آرایش منسجم و تعریف شده توسط کاربر، پروتکل‌های Hanging به رادیولوژیست‌ها و سایر متخصصان پزشکی کمک می‌کند تا یک رویکرد سیستماتیک و سازمان‌ یافته برای تفسیر تصویر حفظ کند.

این پروتکل‌ها معمولا بر اساس ترجیحات رادیولوژیست‌ها یا الزامات سناریوهای بالینی خاص قابل تنظیم هستند. هدف افزایش کارایی فرآیند تشخیصی و بهبود تفسیر کلی تصاویر پزشکی است.

به عنوان مثال:

بیاید یک رادیولوژیست را در نظر بگیریم که سی تی اسکن قفسه سینه را با چندین برش تصویر بررسی می‌کند.

در این مورد، یک پروتکل Hanging می‌تواند نحوه چیدن این برش‌ها روی نمایشگر ایستگاه کاری را تعیین کند.

این پروتکل می‌تواند تعداد تصاویری که باید به طور همزمان نمایش داده شوند، جهت گیری آن‌ها و تنظیمات Window\Level خاص هر تصویر برای تشخیص و تجسم بهینه تر را مشخص کند.

مثلا:

اگر نمایشگر تصویر را به ۴قسمت تقسیم کنیم:

  1. ربع بالا سمت چپ ممکن است برش‌های محوری (axial slices) قفسه سینه را نمایش دهد.
  2. ربع بالا سمت راست ممکن است بازسازی coronal را نشان دهد.
  3. ربع پایین سمت چپ ممکن است بازسازی sagittal را نسان دهد.
  4. ربع پایین سمت راست می‌تواند ۳D renderings یا سری‌های اتچ شده را نمایش دهد.

هر یک از این بخش‌های تقسیم شده می‌توانند جداگانه تنظیمات از پیش تعریف شده‌ای برای میزان روشنایی و کنتراست و سایر پارامترها داشته باشد.

رادیولوژیست‌ها می‌توانند به سرعت بین پروتکل‌های Hanging بر اساس نوع تصویر و ترجیحات آن‌ها جابه‌جا شوند و مشاهده تصویر کارآمدتر و استاندارد شده را امکان‌پذیر کنند.

 

به خاطر داشته باشید که ظاهر و آرایش واقعی می‌تواند بر اساس ترجیحات رادیولوژیست، روش تصویربرداری و سناریوی بالینی متفاوت باشد.

پروتکل Hanging در مارکوپکس:

از سال‌های ابتدایی امکان استفاده از این پروتکل در استگاه کاری دیویژن و سامانه تحت وب متریک همواره فراهم بوده و در سال‌های اخیر با توسعه‌ای که روی این بخش انجام شده پزشکان به راحتی می‌توانند بر اساس نیاز خود این پروتکل را تعریف

و نحوه مشاهده تصویر را بچینند.

 

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟