به مارکوپکس خوش آمدید

هزینه ام ار ای

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) روشی بدون درد است که بسته به اندازه ناحیه اسکن شده و تعداد تصاویری که قرار است گرفته شود، ۱۵ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. هزینه ام ار ای بسته به فاکتورهای مختلفی تغییر می کند. با ما همراه باشید تا با هزینه و نکات مهمی که باید در زمان عکس برداری رعایت کنید، آشنا شوید.

قبل از اسکن

 • در روز اسکن MRI ، می توانید مثل همیشه غذا بخورید ، نوشیدنی بنوشید و هر دارویی که دارید، مصرف کنید ، مگر اینکه خلاف آن به شما توصیه شود.
 • در بعضی موارد، ممکن است از شما خواسته شود که حداکثر ۴ ساعت قبل از اسکن چیزی نخورید و چیزی ننوشید.
 • گاهی ممکن است از شما خواسته شود که مقدار نسبتاً زیادی آب بنوشید.

تمام این نکات بستگی به منطقه ای که قرار است اسکن شود دارد.

هنگامی که به بیمارستان می رسید ، معمولاً از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه درباره سلامتی و سابقه پزشکی خود پر کنید. این کار به کادر درمان کمک می کند تا مطمئن شوند تصویربرداری به درستی انجام می شود.

هنگامی که پرسشنامه را تکمیل کردید، معمولاً از شما خواسته می شود که برای انجام اسکن رضایت نامه ای را امضا کنید.

از آنجا که MRI میدان های مغناطیسی قوی ایجاد می کند، مطمئن شوید که در هنگام عکس برداری این اشیاء را با خود به همراه ندارید:

 • گوشواره
 • گردنبند
 • عینک فلزی
 • سنجاق سر
 • پلاتین های فلزی
 • ساعت
 • پیرسینگ، مانند حلقه های گوش ، نوک سینه و بینی
 • دندان مصنوعی
 • سمعک
 • کلاه گیس (بعضی از کلاه گیسها حاوی تکه های فلزی هستند.)
 • و….

معمولا برای وسایلتان یک کمد در اختیارتان قرار می گیرد.

بسته به اینکه کدام قسمت از بدن شما اسکن می شود، ممکن است لازم باشد در حین عکس برداری لباس بیمارستان بپوشید.

اگر نیازی به پوشیدن لباس بیمارستان نبود، باید لباس های بدون زیپ فلزی ، سگک، دکمه و کمربند بپوشید.

خانم ها باید حواسشان باشد که در زمان عکس برداری از لباس زیر فنردار استفاده نکنند.

ام ار ای
ام ار ای

رنگ کنتراست

برای برخی از اسکن های MRI باید یک ماده رنگی به شما تزریق شود. این ماده باعث می شود که بافتها و رگهای خونی خاص با وضوح و جزئیات بیشتری نشان داده شوند.

گاهی اوقات این ماده رنگی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

عوارضی مانند:

 • احساس بیماری
 • بثورات پوستی
 • سردرد
 • سرگیجه

این عوارض معمولاً خفیف هستند و خیلی طولانی نمی شوند.

همچنین ممکن است رنگ کنتراست باعث آسیب بافتی و اندامی در افراد مبتلا به بیماری کلیوی شدید شود. اگر سابقه بیماری کلیه دارید ، بهتر است آزمایش خون دهید تا مشخص شود کلیه شما چطور کار می کند و آیا انجام ام ار ای برای شما بی خطر است یا نه. اگر سابقه واکنش های آلرژیک یا هرگونه مشکل لخته شدن خون دارید قبل از تزریق ماده رنگی باید این موضوع را به رادیولوژیست اطلاع دهید.

ام ار ای
ام ار ای

داروهای بیهوشی و آرامبخش

اسکن MRI یک روش بدون درد است ، بنابراین معمولاً به استفاده از داروی بیهوشی نیازی نیست.

اگر کلاستروفوبیا(ترس از فضاهای بسته) دارید، می توانید از مسئول بخش یک آرامبخش ملایم بخواهید تا به شما کمک کند راحت تر ام ار ای را انجام دهید.

اگر قبل از انجام اسکن از آرامبخش استفاده کردید، باید ترتیبی بدهید که دوست یا عضوی از خانواده  تان پس از MRI شما را به خانه برساند، چون تا ۲۴ ساعت نمی توانید رانندگی کنید.

ممکن است قبل از انجام آزمایش MRI نوزادان و کودکان خردسال، از روش بیهوشی عمومی استفاده شود. دلیل آن هم این است که بچه ها و کودکان خردسال نمی توانند مهم ترین اصل MRI را رعایت کنند: بی حرکت ماندن.

در حین اسکن

اسکنر MRI یک سیلندر کوتاه است که از دو انتها باز است.  شما روی تخت موتوری که درون اسکنر منتقل می شود، دراز می کشید.

بسته به قسمتی از بدن که قرار است اسکن شود، ممکن از سر سر یا از پا وارد دستگاه شوید.

در بعضی موارد ، ممکن است یک قاب بر روی قسمتی از بدن که قرار است اسکن شود، قرار گیرد. این اتفاق بیشتر برای عکسبرداری از سر و گردن اتفاق می اقتد.

این قاب شامل گیرنده هایی است که سیگنال های ارسالی از بدن شما را در هنگام اسکن دریافت می کند و به ایجاد یک تصویر با کیفیت تر کمک می کند.

برای انجام اسکن MRI از رایانه استفاده می شود. این کامپیوتر در اتاق دیگری قرار دارد تا از میدان مغناطیسی تولید شده توسط اسکنر دور باشد.

متخصص رادیوگرافی با رایانه را کار می کند، بنابراین آنها هم در یک اتاق جداگانه خواهند بود. شما در اتاق عکس برداری تنها هستید. اما می توانید با رادیولوژیست صحبت کنید و آنها هم می توانند شما را همیشه در مانیتور کامپیوتر ببینند.

عکس برداری ام ار ای
ام ار ای

نکات مهمی که باید رعایت کنید

ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما اجازه داشته باشد هنگام  اسکن پیش شما بمانند. کودکان معمولاً می توانند همراه پدر و مادر خود MRI را انجام دهند. همراه شما هم نباید هیچ وسیله فلزی با خود به همراه داشته باشد.

برای جلوگیری از تار شدن تصویر، خیلی مهم است که در تمام طول اسکن ثابت بمانید. یک اسکن ممکن است از چند ثانیه تا ۳ یا ۴ دقیقه طول بکشد. ممکن است هنگام اسکن های کوتاه از شما خواسته شود نفس خود را نگه کنید.

اسکنر MRI موقع عکس برداری صدای بلندی ایجاد می کند. این صدا به خاطرجریان الکتریکی سیم پیچ های اسکنر است که خاموش و روشن می شود. برای رفع این مشکل به شما گوش بند یا هدفون می دهند تا از آن استفاده کنید.

اگر بخواهید در حین اسکن معمولاً می توانید از طریق هدفون به موسیقی گوش دهید و در بعضی موارد می توانید آهنگ های خودتان را بیاورید.

با پایان کار اسکنر، از دستگاه خارج خواهید شد.

بعد از اسکن

اسکن MRI معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.یعنی نیازی به یک شب ماندن در بیمارستان نخواهید داشت.

پس از اسکن ، می توانید بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. اما اگر آرامبخش مصرف کرده اید، یکی از دوستان یا اقوامتان باید شما را به خانه ببرد و در ۲۴ ساعت اول بعد از MRI  با شما بماند.

۲۴ ساعت پس از مصرف داروی آرامبخش نباید این کارها را انجام دهید:

 • رانندگی
 • کار با ماشین آلات سنگین
 • نوشیدن الکل

اسکن MRI  باید توسط رادیولوژیست مورد بررسی قرار گیرد. احتمالاً لازم است با پزشک متخصص هم مشورت کنید.

نتایج MRI معمولا خیلی زود حاضر نمی شوند. رادیولوژیست گزارشی را برای پزشکی که اسکن را ترتیب داده است ارسال می کند سپس او نتایج را با شما در میان می گذارد.

حاضر شدن نتایج یک اسکن MRI معمولاً یک یا دو هفته طول می کشد، مگر اینکه موارد اورژانسی باشد و نتیجه آن بلافاصله مورد نیاز باشد.

هزینه ام ار ای 

هر سال و با توجه به مسائل مختلف اقتصادی هزینه های خدمات پزشکی و رادیولوژی تغییر می کند. هزینه هایی که در جدول های زیر مشاهده می کنید آخرین تعرفه های اعلام شده برای سال  ۱۳۹۹ هستند.

هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای
هزینه ام ار ای

منابع

www.nhs.uk

 

 

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس