به مارکوپکس خوش آمدید

اهمیت دستگاه پرتو ایکس!

چکیده مقاله

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اهمیت دستگاه پرتو ایکس برای عموم مردم با اشاره به این واقعیت نشان داده شد که در سال ۲۰۰۹ توانست برنده جایزه صد ساله «موزه علوم» شود.

موزه علوم مدرن لندن در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد و در بخشی از جشن‌های سالگرد صدسالگی خود، رای‌گیری عمومی به ده اثر برتر موزه را برگزار کرد. 

یکی از این آثار دستگاه پرتو ایکس «راسل رینولدز» است که در گالری «ساختارهای دنیای مدرن» به نمایش درآمده است.

راسل رینولدز

در ژانویه ۱۸۹۶، راسل رینولدز (۱۹۶۴–۱۸۸۰) که تنها یک دانشجو بود، از تیوب پرتو ایکس گازی «واتسون» استفاده کرد که روی پایه استندی شبیه به مورد کشف رونتگن نصب شده بود.

تقریباً ۵۰،۰۰۰ نفر در این نظرسنجی رأی دادند و آن‌ها با اکثریت قاطع به کشفیاتی که باعث تغییر درنگاه ما به بدن و خودمان شده اند رأی دادند.

دستگاه پرتو ایکس در جایگاه نخست و پس از آن پنی سیلین و سپس مارپیچ دوگانه DNA قرار گرفت.

ما همچنین باید در این واقعیت تأمل کنیم که بدون کریستالوگرافی پرتو ایکس کشف ساختار DNA (که در رأی گیری مقام سوم را گرفت) اتفاق نمی افتاد.

تیوب پرتو ایکس گازی اولیه
نوعی تیوب پرتو ایکس گازی اولیه

تصویر نوعی تیوب پرتو ایکس گازی اولیه (یونی) که بر یک استند چوبی نصب شده است.

رادیولوژی ابتدایی هم دشوار بود و هم خطرناک. هیچ محافظتی در برابر پرتوهای تیوب پرتو ایکس یا در واقع هیچ گونه حفاظت الکتریکی برای دستگاه وجود نداشت.

تعدادی از خطرات مختص به رادیولوژی ابتدایی از جمله، خطر زیاد قرار گرفتن در معرض پرتو، وجود کابل‌های فشار بالا و همچنین مواد شیمیایی موجود در پردازش خیس عکاسی بود.

در دهه ۱۹۳۰ بود که دستگاه ضد ضربه به طورعمومی در دسترس قرار گرفت.

علی‌رغم اخطار مکرر توسط کارشناس رادیولوژی برای نزدیک نشدن به دستگاه‌ پرتابل هنگام پرتودهی، روایتی از مرگ پرستاری در بیمارستان «ویمبلدون»  در دهه ۱۹۳۰ بر اثر شوک الکتریکی وجود دارد.

پرستار بخت‌ برگشته هنگام پرتودهی دستگاه رادیوگرافی را لمس کرد و شوک مهلکی به او وارد شد.

 

 

منبع: کتاب The history of radiology

مجله مارکوپکس

آخرین مقاله‌ها

یکپارچه سازی RIS-PACS
مجله مارکوپکس

یکپارچه سازی RIS/PACS

یکپارچه سازی RIS/PACS RIS و PACS هر کدام نقش‌ جداگانه‌ای در اکوسیستم درمان ایفا می کنند، اما یکپارچه سازی این دو سیستم و ترکیب قابلیت

سیستم اطلاعات رادیولوژی
مجله مارکوپکس

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار

سیستم اطلاعات رادیولوژی : مدیریت گردش کار تصویربرداری از اهمیت بسیاری در خدمات درمانی برخوردار است، و در تشخیص و درمان اکثر موارد پزشکی کمک

مجله مارکوپکس

Hanging Protocol

پروتکل نمایش Hanging چیست؟ پروتکل Hanging در زمینه تصویربرداری پزشکی، به محموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌هایی اشاره دارد که نحوه چیدمان نمایش تصاویر پزشکی را

تازه‌های مارکوپکس

به دنبال مطلب خاصی هستید؟