پشتیبانی

نحوه ارتباطات مراکز با دفتر فنی مارکوپکس

نکته حائز اهمیت در ارتباطات بین سرور مراکز و تیم پشتیبانی مارکوپس، بحث امنیت می باشد. ما در شرکت مارکوپکس همواره سعی بر آن داریم که تامین امنیت در دسترسی به سرور مراکز و ارتباطات آن با دفتر فنی مارکوپکس را در اولویت خود قرار دهیم.
با تمهیدات انجام شده توسط شرکت مارکوپکس، برقراری این ارتباط بروی هر دو بستر اینترنت و همچنین اینترانت ملی قابل اجرا می باشد که بر اساس نیاز و مسائل امنیتی هر سازمان، امکان راه اندازی سرویس پشتیبانی و مانیتورینگ از راه دور وجود دارد.

معرفی سرویس ها

در این بخش قصد داریم تا به صورت خلاصه سرویس های پشتیبانی از راه دور و موضوع مانیتورینگ را معرفی کنیم.

سامانه RS-Remote Support

امنیت در سرویس پشتیبانی از راه دور | نرم افزارهای ارتباط و پشتیبانی از راه دور بسیاری در اینترنت وجود دارد که امکانات محدود و البته با امنیت پایینی به کاربران ارائه می کند. سرورهای نرم افزارهایی مانند Anydesk و Teamviewer که شناخته شده می باشند همگی در خارج کشور قرار دارند و این امر یکی از موارد نقض امنیت در مراکز حساس کشور می باشد.
در شرکت تحولات نوین از نرم افزار ScreenConnect برای این ارتباط استفاده می شود. این نرم افزار که با نام اختصار RS در این شرکت شناخته می شود، دارای لایسنس معتبر می باشد و نرم افزار آن به صورت داخلی بروی سرورهای دفتر فنی شرکت مارکوپکس نصب و راه اندازی شده است. لذا این ارتباط به صورت دوطرفه در داخل کشور و تنها بین شرکت مارکوپکس و آن مرکز برقرار می شود.همچنین این نرم افزار دارای قابلیت ایجاد برقراری ارتباط به صورت رمزنگاری شده AES-256 می باشد که امکان نفوذ و بدست گرفتن ارتباط را از هر فرد هکری می گیرد.

سامانه PATROL

مانیتورینگ نرم افزار | نرم افزارهای مانیتورینگ مختلفی وجود دارد که شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ برای مدیریت و مانیتورینگ تجهیزات زیرساختی خود استفاده می کنند، اما در سال های اخیر نرم افزار ZABBIX به دلیل متن باز بودن و دارا بودن ابزارهای متعدد و پشتیبانی از تجهیزات مختلف بسیاری، محبوبیت زیادی در بین سازمان ها و شرکت های مختلف پیدا کرده است.
یکی از مزیت های بسیار خوب این نرم افزار قابلیت اضافه کردن ماژول های مختلف با هر نوع زبان برنامه نویسی و سیستم عاملی می باشد که ما در شرکت مارکوپکس نیز از این موضوع برای مانیتورینگ نرم افزارهای خود نیز بهره برده ایم.
با توجه به اینکه این نرم افزار در شرکت ماروپکس توسط تیم نرم افزار توسعه داده شده است و ماژول های متعدد به آن اضافه شده است، با نام اختصاصی PATROL در این شرکت نام گذاری شده است.
لازم به ذکر است برای مانیتورینگ نرم افزار نصب شده در مراکز، نیاز است تا Agent این نرم افزار مانیتورینگ بروی سرور مراکز نصب و کانفیگ گردد تا امکان مانیتورینگ آن وجود داشته باشد.

سامانه POST

با توجه به تعداد بسیار زیاد مشترکین مارکوپکس در سطح کشور و نیاز اساسی به اجرای فرمانها، پیاده سازی نرم افزارها و پیکربندی سرورها، متوجه می‌شویم که اجرای دستی این امور زمان بسیار زیادی را می‌طلبد. برای این منظور ما از سرویس POST بهره گرفتیم که ابزاری برای خودکارسازی امور و اجرای فرمان‌ها از راه دور می‌باشد.
ساختار این ابزار بر پایه یک سرور فرمان دهنده و بقیه سرورها در نقش سرورهای فرمانبردار می‌باشد. Agent با نصب یک برنامه روی سرور بیمارستان‌ها، ارتباط با سرور POST برقرار می‌شود. ارتباط بین POST و بیمارستان‌ها با استفاده از پروتکل‌های امنیتی رمزنگاری می‌شود.
از مزایای استفاده از سرویس POST موارد زیر را میتوان نام برد:

  • مقیاس پذیر بودن و امکان اجرای دستورات را به طور همزمان روی صدها سرور
  • قابلیت استفاده روی همه سیستم‌های عامل
  • تنها با وصل بودن سرور بیمارستان به سرور شرکت ما، از طریق اینترنت و یا یک ارتباط امن و اختصاصی، بدون نیاز به تنظیمات پیچیده‌ای، این سرویس برقرار می‌شود.
  • امنیت بالای ارتباط بین بیمارستان‌ها و POST